ico_temat.gifCo to jest globalny system GPS ?

system nawigacji staelitarnej GPS 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Co to jest GPS ?
Jest to system nawigacji satelitarnej, stworzony przez Departament Obrony Stanów Zjednoczonych, obejmujący swoim zasięgiem całą kulę ziemską. Celem systemu jest dostarczenie użytkownikowi informacji o jego położeniu oraz ułatwienie nawigacji po terenie.

Kiedy powstał globalny system GPS ?
Pierwsze prace nad stworzeniem satelitarnego systemu nawigacji rozpoczęły się w roku 1973 i miał mieć zastosowanie tylko do celów wojskowych. Pierwszy satelita systemu GPS został umieszczony na orbicie w styczniu 1978 r., a w lipcu 1995 r. system uzyskał pełną sprawność operacyjną.

Z czego składa się system GPS ?
System składa się z trzech segmentów: segmentu kosmicznego - 31 satelitów orbitujących wokół Ziemi na średniej orbicie okołoziemskiej; segmentu naziemnego - stacji kontrolnych i monitorujących na ziemi oraz segmentu użytkownika - odbiorników sygnału. GPS pracuje na obszarze całej Ziemi a satelity krążą po orbitach na wysokości około 20183 km.


Jak działa GPS ?
Aby prawidłowo pracował system GPS ważny jest czas. Wszystkie satelity wyposażone są w zegary atomowe a sygnał jest dokładnie zsynchronizowany z całym systemem. Jednocześnie satelity tworzą razem z kilkoma nadajnikami naziemnymi sieć korekcji czasu. Dzięki temu odbiornik GPS podaje nie tylko pozycje, ale również bardzo precyzyjny czas. Aby dobrze określić pozycję GPS w trójwymiarowej przestrzeni i czas systemu konieczny jest jednoczesny odbiór z przynajmniej czterech satelitów. Odbiornik oblicza trzy pseudoodległości do satelitów oraz odchyłki czasu (różnicy między tanim i niedostatecznie dokładnym wzorcem kwarcowym zainstalowanym na odbiorniku i precyzyjnym zegarem atomowym na satelicie). Dokładne współrzędne satelity są transmitowane w depeszy nawigacyjnej.

monitoring-gps-schemat-dzialania.jpg


Gdzie się stosuje system GPS ?
Dzięki precyzji w określaniu współrzędnych geograficznych zastosowania systemu GPS są nieograniczone. Pierwsze zastosowanie miało miejsce w technice wojskowej i do dziś z powodzeniem są tam w pełni stosowane. Na początku lat 80 po zestrzeleniu samolotu koreańskich linii lotniczych KAL 007 nad terytorium Związku Radzieckiego, uznano, że GPS powinien zostać udostępniony do zastosowań cywilnych. Dzięki temu jest wykorzystywany w wielu dziedzinach.

Przykłady zastosowań systemu GPS: